:

Hur många timmar är en dag i Mars?

Innehållsförteckning:

 1. Hur många timmar är en dag i Mars?
 2. Hur många mil är det till Mars?
 3. Hur lång tid tar det att åka till månen?
 4. Vad är det för temperatur på Mars?
 5. Är det jordnötter i Mars?
 6. Hur mycket väger du på Mars?
 7. Hur långt kan man se ut i rymden?
 8. Hur mycket kostar en biljett till Mars?
 9. Hur lång tid är ett ljusår?
 10. Hur mycket kostar det att åka till månen?
 11. Kan det snöa i mars?
 12. Är det vanligt att det snöar i mars?
 13. Är mars svenskt?
 14. Vad hette mars godis innan?
 15. Vad väger jag i rymden?

Hur många timmar är en dag i Mars?

Mars befinner sig omkring 80 miljoner kilometer längre bort från solen än vår planet. Temperaturen nattetid på planetens norra halvklot sjunker sommartid till -88°C och värms upp till -12°C mitt på eftermiddagen. Vintertemperaturen vid polerna sjunker till -150 °C medan temperaturen vid Mars ekvator då och då kan stiga till 20°C.

Redan våra förfäder uppmärksammade Mars tack vare att planeten är synlig för blotta ögat, att den rör sig (precis som de övriga planeterna rör sig) och att den har en klar röd-orange färg. Färgen kommer från planetens yta, som är täckt av stoftpartiklar bestående av stora mängder järnoxid. Samma stoft blåses upp i planetens himmel och får den att se persikofärgad ut, inte blå som den himmel vi är vana vid här på jorden.

Hur många mil är det till Mars?

Agency

27/08/2003 9233 views 1 likes

Idag, den 27 augusti 2003, befinner sig Mars mindre än 56 miljoner kilometer från jorden. Det innebär att vår granne i rymden är närmare jorden än den har varit på mer än 60 000 år.

Ungefär samtidigt som Mars befinner sig som närmast kommer ESA:s Mars Express att passera halvvägsmärket på sin bana till den röda planeten. Den 1 september kommer rymdfarkosten, som rusar fram genom rymden i 10 800 kilometer i timmen, att ha avverkat mer än 242 miljoner kilometer. Det motsvarar hälften av de 485 miljoner kilometer som måste avverkas innan farkosten kommer fram till Mars. Det är värt att notera att sträckan som avverkas inte är densamma som avståndet mellan jorden och Mars.

Hur lång tid tar det att åka till månen?

Fråga: Hur kunde NASA flyga till månen på bara 4 dagar när SpaceIL behöver två månader på sig för att komma dit?

Svar: Det finns två sätt att komma någonstans i rymden: det snabba sättet eller det ekonomiska sättet.

Om man har en obemannad farkost är det inte bråttom. Inga astronauter kommer att dö av uttråkning, syrebrist eller hunger. Då kan man använda det ekonomiska men långsamma sättet, och bara använda motorn när det är mest fördelaktigt (vid den lägsta punkten i raketens bana) för att öka höjden på varven tills de är tillräckligt höga för att nå månen. Det här tar förstås lång tid, men det drar mycket mindre bränsle än att åka direkt till månen, vilket betyder att man kan ta sig till månen i en farkost på ungefär två kubikmeter. Man behöver ingen superdyr Saturn V för att åka till månen. En billig Falcon 9 räcker.

Om man har mer bråttom, till exempel för att man inte får plats med matvaror för tre personer i fyra månader (två månader dit, två månader hem) i en Apollokapsel, och måste göra resan på en vecka, eller max två, måste man åka raka vägen till månen. Det är inte lika ekonomiskt och kräver massor av acceleration och kraft. Det betyder att man behöver en gigantisk raket för att frakta allt bränsle som ska skapa accelerationen och kraften. Då använder man en Saturn V för att rymdfararna ska kunna åka dit och hem på tillräckligt kort tid.

Vad är det för temperatur på Mars?

I mars står solen allt högre på himlen och värmer allt mer. Samtidigt ligger snön djup i norr, och vissa år även i söder. Vissa kallar det vårvinter, andra senvinter, men känslan är densamma när solen strålar över skarsnön. Kyla och vintermörker ersätts av allt ljusare dagar, och vecka för vecka känns det att solen värmer allt mer.

Alla har väl njutit av marssolen mot en södervägg? Inte undra på att dagsmeja är ett ord som ofta hamnar högt när svenskarna får lista sina favoritord. Vintern är på väg mot sitt slut och våren tar över alltmer i söder. Bara det att man ser en tydlig gång i temperaturen över dygnet är ett tydligt exempel på att vintern är på väg över i vår.

Stora skillnader från år till år, och från dag till dag

Mars kan vara alltifrån vinter i hela landet till tidig vårvärme och snösmältning långt norrut i landet. Många av de senaste årens marsmånaderna har varit milda, men 2018 var det i stället rejält kallt. Snöoväder kan fortsatt slå till i söder i mars, medan andra marsmånader snarare är att likna vid april. Det kan även svänga mycket om marsvädret från dag till dag, och det är sällan som hela månaden har snarlikt väder. I norr vindstilla och sträng kyla följt av töväder och snålblåst dagen därpå, i söder snöglopp på tvären följt av 15-gradig vårsol.

Är det jordnötter i Mars?

Din varukorg är jättetom. Hitta nåt skoj vetja!

😈 30% rabatt på alla Halloweenlinser! Gäller till 10/10 eller så långt lagret räcker.

Tyvärr är denna produkt för tillfället slutsåld hos oss. Skriv in din mailadress nedan så kontaktar vi dig när produkten finns i lager igen.

Hur mycket väger du på Mars?

Mars er omtrent halvparten så stor som jorden i diameter, og med rundt 15 % av jordens volum og 11 % av massen har den en lavere tetthet enn jorden. Overflatearealet er litt mindre enn det totale arealet av jordens fastland.[4] Selv om Mars er større og mer massiv enn Merkur, har Merkur en høyere tetthet. De to planetene har tilnærmet lik gravitasjonskraft ved overflaten – mindre enn 1 % sterkere på Mars.

Sammenlignet med jorden og månen er Mars omtrent på gjennomsnittet i størrelse, masse og overflategravitasjon – månen er rundt halvparten av diameteren til Mars mens jorden er det dobbelte; jorden er rundt ni ganger så massiv som Mars mens månen er rundt en niendedel så massiv. Det rød-orange utseende på marsoverflaten er forårsaket av jern(III)oksid, best kjent som hematitt eller rust.[21]

Gjennomsnittlig avstand fra solen er omtrent 230 millioner kilometer (1,5 AE) og omløpsperioden er 687  jorddøgn. Et soldøgn (eller sol) på Mars er bare litt lengre enn jordens døgn; 24 timer, 39 minutter og 35,244 sekunder. Et år på Mars tilsvarer 1,8809 år på jorden, eller 1 år, 320 dager og 18,2 timer.[4]

Aksehelningen er 25,19 grader, noe som er tilsvarende aksehelningen til jorden.[4] Som et resultat er årstidene like jordens, selv om de på Mars er nærmere dobbelt så lange på grunn av planetens lange år. Nordpolens nåværende orientering er nær stjernen Deneb.[L 7] Mars passerte sitt aphelium i mars 2010,[109] sitt perihelium i mars 2011,[109] og sitt aphelium i februar 2012.[110] Den passerer sitt neste perihelion i januar 2013.[110]

Mars har en markant baneeksentrisitet på ca. 0,09. Av de syv andre planetene i solsystemet er det kun Merkur som har en større eksentrisitet. For 1,35 millioner år siden var banen mye mer sirkulær, med en eksentrisitet på 0,002 – mye mindre enn jorden har i dag.[111] Syklusen for eksentrisiteten er 96 000 år sammenlignet med jordens 100 000 år.[112] Imidlertid har Mars også en mye lengre syklus for eksentrisiteten med en periode på 2,2 millioner år, og dette overskygger syklusen på 96 000 år i grafer over eksentrisiteten. I de siste 35 000 årene har banen vært noe mer eksentrisk på grunn av påvirkningen fra andre planeters gravitasjon. Den minste avstanden mellom jorden og Mars vil fortsatt reduseres noe de neste 25 000 årene.[113]

Den gjeldende forståelsen av planeters evne til å opprettholde liv, favoriserer planeter med flytende vann på overflaten. Dette krever som oftest at planeten ligger innenfor den beboelig sone, som for solen i dag strekker seg fra like utenfor Venus og omtrent til Mars' store halvakse.[122] Under perihel befinner Mars seg innenfor denne regionen, men den tynne (lavtrykk) atmosfæren hindrer flytende vann fra å eksistere i store regioner over lengre perioder. Den siste strømmen av flytende vann demonstrerer imidlertid planetens potensial for beboelighet. Noen nyere bevis antyder at vannet på overflaten kan ha vært for salt og syrlig til å opprettholde vanlig jordisk liv.[123]

Mangelen på en magnetosfære og den ekstremt tynne atmosfæren er en utfordring. Planeten har lite varmeoverføring over overflaten, dårlig beskyttelse mot bombardement fra solvinden og utilstrekkelig atmosfærisk trykk til å opprettholde flytende vann (vann sublimerer i stedet til gassform). Mars er også nær, eller kanskje totalt, geologisk død; slutten på vulkansk aktivitet har tilsynelatende stoppet resirkulasjonen av kjemikalier og mineraler mellom overflaten og planetens indre.[L 8]

Planeten var en gang betydelig mer beboelig, men om levende organismer har eksistert der er ukjent. Viking-sondene gjennomførte på midten av 1970-tallet eksperimenter for å oppdage mikroorganismer i jordsmonnet ved deres respektive landingssteder. De ga positive resultater, inkludert en midlertidig økning av CO2-produksjon ved eksponering for vann og næringsstoffer. Livstegnet ble bestridet i etterkant og resulterte i en kontinuerlig debatt, hvor NASA-forsker Gilbert Levin hevdet at Viking kunne ha funnet liv. En senere analyse av dataene, i lys av moderne kunnskap om ekstremofile former for liv, har antydet at Viking-testene ikke var sofistikerte nok til å oppdage slike former for liv. Testene kan også ha drept en (hypotetisk) livsform.[124] Tester utført av Phoenix Mars Lander har vist at jordsmonnet har en svært alkalisk pH og inneholder magnesium, natrium, kalium og klorid.[125] Næringsstoffene i jorden kan støtte liv, men liv må også skjermes fra det ultrafiolette lyset.[126]

Hur långt kan man se ut i rymden?

Vårt solsystem består av åtta planeter som alla kretsar kring vår stora och heta sol. Dessutom finns det här ett antal dvärgplaneter och flera månar som kretsar kring de olika planeterna.

Det är svårt att säga hur långt avståndet är mellan planeterna i vårt solsystem. Det beror dels på att alla planeter hela tiden rör på sig, dels på att de inte ligger i en rak linje ut från solen, plus att omloppsbanorna inte är helt cirkulära. Banorna är i stället elliptiska, där solen inte alltid är i mitten. 

Inom astronomin används längdmåttet astronomisk enhet (astronomical unit), förkortat au, för att mäta avstånd i solsystemet. En astronomisk enhet (1 au) var tidigare lika mycket som medelavståndet mellan solen och jorden. Sedan 2012 är en au preciserat till 149 597 870 700 meter eller knappt 150 miljoner kilometer.

Hur mycket kostar en biljett till Mars?

Maria Sundin, astrofysiker vid Göteborgs universitet, kallar det hela ett "oerhört ambitiöst projekt" men ser också stora utmaningar:

– Vi har ännu inte lyckats skicka en enda människa till Mars, nu ska 100 personer åka dit. Samtidigt ligger det här inom ramen för vad vi kan göra med dagens teknik. Det är inte så att det ska uppfinnas nya metoder eller drivmedel men jag tycker att tidpunkten låter alldeles för nära inpå. Lägger man på 10-20 år är det mer realistiskt.

Hur lång tid är ett ljusår?

Ljusets hastighet i vakuum är en fysikalisk konstant och är exakt 299 792 458 m/s.[3] Det finns inget bestämt mått på vilket år som avses men Internationella astronomiska unionen rekommenderar att ett Julianskt år används, alltså längden på ett år i den Julianska kalendern. Detta år är i genomsnitt 365,25 dagar eller 31 557 600 sekunder.[4] Längden på ett ljusår blir då:

 • Exakt 9 460 730 472 580 800 m (cirka 9,461 petameter) (= ca 9 461 miljarder km)[4] (ca 1000 miljarder mil eller 1 biljon mil)
 • cirka 63 239 astronomiska enheter (AU)[5]
 • cirka 0,3066 parsec[5]

Då det inte finns någon allmänt accepterad definition av vilket år man ska använda när man beräknar ett ljusår används inte enheten vid beräkningar med hög precision.

Anledningen till att man använder enheten ljusår är att avstånden i rymden är så stora att det är opraktiskt att använda sig av meter eller kilometer. Främst är det avstånd till stjärnor och galaxer som anges i ljusår. I astronomisk facklitteratur är parsec en vanligare enhet. En parsec är 3,26 ljusår. För avstånd inom solsystemet är ljusår en för stor enhet och där använder man istället ljusminuter eller astronomisk enhet.

Hur mycket kostar det att åka till månen?

Att flyga från New York till Hongkong är en riktig seg långflygning som tar 15-20 timmar och med garanterat ont i nacken och rejält stela ben som resultat.

Så vad sägs om att ha det lite bekvämare med en personlig assistent som hjälper dig på flygplatsen, en egen säng, limousine till och från flygplatserna och mat från en meny med en Michelin-stjärna? Det kan bli ditt för knappt en halv miljon kronor hos Lufthansa.

Om du tillhör den lite snålare typen kan du istället åka med Cathay Pacific för bara en kvarts mille. Då får du ingen egen säng, men en rejält fällbar stol och ett eget litet bås där du kan dricka gratis champagne och tugga i dig rysk kaviar.

Vad skulle du säga om jag istället erbjöd dig en resa New York-Hongkong på under en timme, du får uppleva nollgravitation i 40 minuter och faktiskt skulle få kalla dig astronaut efteråt? Ditt för endast 200 000 kronor.

Kan det snöa i mars?

Januari är en underbar månad eftersom vi välkomnar solen tillbaka efter en tids frånvaro under polarnatten. Dagslängden ökar stadigt från ca 40 minuter i början av januari till nästan 6 timmar i slutet av januari. Temperaturen ligger normalt kring -20 grader. Det är dock inte ovanligt med temperaturer kring -30 i januari, speciellt beroende på vart i kommunen du befinner dig. Om du klär dig rätt för ditt arktiska äventyr så klarar du av januari utan problem. Alla vinteraktiviteter är i full gång och du har ett smörgåsbord av spännande utflykter att välja mellan!

Skidpremiärernas månad! I slutet på februari öppnar skidanläggningarna i Abisko, Björkliden och Riksgränsen för säsongen. Packa skidorna och ge dig ut i backarna, härlig offpist-åkning väntar dig. Även Nikkaluokta Sarri slår upp portarna i februari. Dagslängd från 6 – 9,5 timmar. Medeltemperaturen är ca -15 grader. Men som alltid under vintern kan det vara mycket kallare runt om i kommunen, exempelvis i Jukkasjärvi och Nikkaluokta. Alla vinteraktiviteter finns tillgängliga i februari.

Nu öppnar Kebnekaise Fjällstation och alla fjällstugorna. Vårvintern startar då Kirunaborna går man ur huse för att spendera tid med nära och kära i sina stugor, till fjälls, i arkar, och egentligen överallt utomhus. Skoteråkningen kommer igång på riktigt när vädret har blivit lite mildare i mars. Vi åker ut och pimplar och bygger solgropar medan vi njuter av vårsolen och fågelkvitter. Det här är också en perfekt period för skidåkning i alla dess former – längdåkning, heliski, utförsåkning, osv. Dagslängd från 10 – 13,5 timmar. Temperaturer kring -10 inne i Kiruna. Mars är också en jättefin månad för att vara ute och spana efter norrsken i och med att temperaturerna är lite snällare än i januari och februari. I mars är fortfarande alla vinteraktiviteter igång.

Nu börjar ljuset ta över och det är dags att ta farväl av norrskenet. Med en dagslängd på 14 timmar i början på april till ca 18 timmar i slutet på april, så är det inte goda chanser för norrsken något mer. Temperaturer kring -5 grader. Det här är också tiden då ishotellet som återuppbyggs varje år smälter tillbaka till Torneälven. Passa på att följa med på en unik guidad tur genom det smältande hotellet. Självklart kan du fortfarande besöka den året-runt öppna anläggningen ICEHOTEL 365. Vårsolen värmer oss och vi ligger mer än gärna ute på en renhud mitt på isen med pimpelspöt i högsta hugg. Vinteraktiviteter pågår så länge det finns tillräckligt med snö kvar, vanligtvis till mitten på april. Under påsken, som är en otroligt viktig helg för Kirunaborna, bör du förbereda dig på en öde stadskärna. Bege dig istället till fjälls och delta i påskfirandet där!

Är det vanligt att det snöar i mars?

Mars 2022 blev varmare än normalt i hela landet. Störst avvikelse var det i Norrland. Lokalt var det en av de tre varmaste marsmånaderna.

Månaden startade åt det varma hållet, då främst i norra halvan av landet. Den 4 och 5 var det kallare med klara kalla nätter. I norra Norrland återkom dock mildare väder redan den 5. Från den 6 var det allmänt milt under en längre period och den meteorologiska våren avancerade norrut över Götaland samt östra och södra Svealand.

Från den 17 tog vårvärmen över på allvar och framförallt Norrland stack ut. Den meteorologiska våren vann mark i större delen av Götaland, stora delar av Svealand, delar av Norrlandskusten samt fläckvis i norra Norrland. Lokalt kom våren ovanligt tidigt längst i norr. Under vårdagjämningen den 20 slog flera stationer, både i norr och söder, marsrekord samt månadens dittills högsta temperatur rapporterades från Torpshammar i Medelpad på 16,8°. Månadens högsta temperatur noterades den 24 i Gladhammar i Småland på 18,3°.

Mars karaktäriserades av högtrycksbetonat väder och det var ovanligt torrt. Allmänt behöver man gå tillbaka till 2013 för att hitta en mars månad som liknar årets mars. Som nederbördsfattigast var det i stora delar av Götaland, östra Svealand och sydligaste Norrland.

Det var 50 stationer som inte hade någon nederbörd alls under mars månad (en så kallad nollmånad). Bland annat Linköping (Östergötland, startår 1859), Harstena (Östergötland, startår 1943) och Visby (Gotland, startår 1860).

I samband med det högtrycksbetonade vädret var det mindre blåsigt än normalt, främst i söder. I norr var det lokalt blåsigare än normalt.

Den 21 passerade ett lågtryck över Barents hav som medförde kraftig vind i norra fjälltrakterna. Tarfala i Lappland uppmätte då månadens högsta byvind på 51,0 m/s. Utanför fjällen var det som blåsigast den 25 när ett lågtryck tog en sydligare bana och passerade över norra Norrland. Det gav stormbyar på som mest 26,9 m/s i Föllinge i Jämtland.

Är mars svenskt?

Photo courtesy of Sjöhistoriska Museet, Stockholm

At 14.30 hours on 20 December 1939 the Mars struck a mine, laid earlier the same day by U-22 and sank about one mile east of St. Mary’s Lighthouse near Blyth. Nine of the survivors, four of them injured, were landed at North Shields a few hours later.

Location of attack on Mars.

Vad hette mars godis innan?

Publicerad 29 sep 2015 kl 14.20, uppdaterad 1 jun 2017 kl 18.18

Namnbytet är nog inte konstigt för den äldre delen av befolkningen.

Det var inte förrän 1991 (2000 i vårt avlånga land med grannländer) som den kända chokladen döptes om till Twix från ett tidigare namn.

Ja, innan det hette chokladen "Raider" – ett namn som nu är på väg tillbaka i Finland, enligt finska Ruokala.

Vad väger jag i rymden?

We process your data to deliver content or advertisements and measure the delivery of such content or advertisements to extract insights about our website. We share this information with our partners on the basis of consent and legitimate interest. You may exercise your right to consent or object to a legitimate interest, based on a specific purpose below or at a partner level in the link under each purpose. These choices will be signaled to our vendors participating in the Transparency and Consent Framework. More information

Always Active

These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.

Functional and Performance Cookies