:

Vad kostar det att hyra en Biltrailer?

Innehållsförteckning:

 1. Vad kostar det att hyra en Biltrailer?
 2. Vad kostar det att hyra en släpkärra på OK?
 3. Var kan man hyra släp och lämna på annan ort?
 4. Hur mycket kostar det att hyra ett släp på Circle K?
 5. Vem får köra Biltrailer?
 6. Får man köra Biltrailer?
 7. Hur tung släpvagn får man köra med B körkort?
 8. Hur mycket kan jag dra med min bil?
 9. Får man dra oregistrerat släp?
 10. Måste man ha körkort för att hyra släp?
 11. Hur tungt släp får man dra på B körkort?
 12. Kan man hyra släp på IKEA?
 13. Får man dra Biltrailer med B-körkort?
 14. Hur fort får man köra med Biltrailer?
 15. Hur mycket får man lasta på en Biltrailer?

Vad kostar det att hyra en Biltrailer?

*Orter med obemannat släp: Avesta, Brunflo, Bräcke, Eskilstuna, Falun, Göteborg (Tynnered, Bergsjön), Heby, Landskrona, Lessebo, Ljungsbro, Mora, Norrköping, Sandviken, Vetlanda, Vimmerby, Västerås, Örebro

Läs mer

Vad kostar det att hyra en släpkärra på OK?

- Totalvikt: 750 kg / 1000 kg - Maxlast: 510 kg / 680 kg - Flakmått: L: 258 cm / 325 cm B: 128 cm / 152 cm

- Totalvikt: 750 kg/1000 kg - Maxlast: 510 kg/ 680 kg - Invändiga mått: L: 258 cm / 325 cm B: 128 cm / 152 cm

- Totalvikt: 1000 kg - Maxlast: 690 kg - Flakmått: L: 258 cm B: 128 cm

Var kan man hyra släp och lämna på annan ort?

Hoppa till innehåll

Detta sätt att hyra släp kallas även för envägshyra. Det finns flera olika bolag som erbjuder envägshyra av släp. Att hyra släpet i en stad och sedan lämna tillbaka det i en helt annan stad kan vara mycket praktiskt och du sparar både tid och pengar. Här är ett par av de större bolagen där du kan ”hyra släp här och lämna där”.

Det finns flertalet uthyrare där du kan hyra ett släp till ett billigt pris. Hyr släp billigt av hög kvalité! Olika typer av hyrsläp är:

Reklamen betalar. Låna ett släp i upp till ett dygn som du återlämnar följande morgon. Allt du behöver är en deposition och en bil med dragkrok. Häe kan du exempelvis låna ett släp: www.freetrailer.se

Hur mycket kostar det att hyra ett släp på Circle K?

Tel: 0476-58 71 40Mån-fre 08.00-17.00Kontakta oss

FöretagTruck- Transport- & Företagskort020-450 450Mån-fre 08.30-16.00Kontakta ossFrågor och svar

Bulkleverans & beställning (OBS Gäller ej kort)010-450 19 99Måndag-fredag 07.00-16.00

Felanmälan StationTel: 0771-380 000 Dygnet runtKontakta oss

Vem får köra Biltrailer?

Visste du att vi på OKQ8 är en av landets största släputhyrare med hela 2 600 släpvagnar i olika varianter? När du ska till soptippen kanske du vill ha en öppen grindvagn, och ska du flytta möbler vill du kanske ha tak och väggar på släpet. På drygt 300 platser i landet kan du hyra släpen som passar dina behov. Vissa av våra stationer erbjuder även båt- och biltrailer.

Får man köra Biltrailer?

I Transportstyrelsens släpvagnskalkylator kan du själv testa om du får dra en viss släpvagn eller husvagn med ditt fordon. Där framgår också vilken körkortsbehörighet du måste ha, samt hur tungt släpet får lastas.

I foldern ”Köra personbil eller lätt lastbil med släpvagn” framgår vilka körkortsbehörigheter som krävs i olika situationer.

Hur tung släpvagn får man köra med B körkort?

Den högsta sammanlagda totalvikten på bil och släpvagn som man får köra med B-behörighet beror på bilens och släpvagnens totalvikt.

Om du har en bil med en totalvikt på högst 3 500 kg har du alltså ändå rätt att koppla på ett lätt släpfordon (högst 750 kg totalvikt), vilket gör att den tillåtna sammanlagda totalvikten kan komma upp till högst 4 250 kg.

Om släpfordonets totalvikt överstiger 750 kg får fordonskombinationens sammanlagda totalvikt däremot inte överstiger 3 500 kg.

Tänk på att både bilen och släp- eller husvagnen även kan ha begränsningar gällande totalvikt och last. Uppgifter om detta finns på Del 1 av fordonets registreringsbevis.

Hur mycket kan jag dra med min bil?

På Transportstyrelsen finns en kalkylator där du enkelt kan räkna ut hur mycket du får dra genom att bara fylla i registreringsnummer för båda fordonen. På så sätt kan du testa ett fordon som du är intresserad av för att se om kombinationen är ok.

Innan du ger dig ut på vägen med en husvagn eller släp är det viktigt att känna till och följa de specifika regler och begränsningar som gäller för ditt körkort. Att överskrida viktbegränsningarna kan leda till böter och potentiellt farliga situationer på vägen. Om du är osäker på vilket körkort som krävs för din specifika husvagn och situation, rekommenderar vi att du kontrollerar detta på Transportstyrelsens sida:

Räkna ut dragvikt här

Får man dra oregistrerat släp?

Någon som vet vilka regler som gäller för ett släå enl ovan? Får man över huvudtaget framföra ett fordon med obromsat oreg släp på allmän väg? Var kan man hitta info? Biltema säljer släp för en spottstyver men de kanske är så billiga för att de egentligen är obrukbara i sverige. Tacksam för info.

obromsat släp som är reggat (beroende på bilens tjänstevikt) är väl ok att köra i 80 km/h obromsat OCH oreggat(typ båtkärra) får man väl köra i 30km/h inte helt säker men tror att det stämmer annars är det väl bara brassa helvetet om nån kommer och blinkar blått på dig

obromsat släp som är reggat (beroende på bilens tjänstevikt) är väl ok att köra i 80 km/h obromsat OCH oreggat(typ båtkärra) får man väl köra i 30km/h inte helt säker men tror att det stämmer annars är det väl bara brassa helvetet om nån kommer och blinkar blått på dig

Måste man ha körkort för att hyra släp?

I samband med bokning/uthyrning av fordonet gör vi en kundkontroll. Har du medvetet misskött fordonet eller inte fullgjort dina åtaganden vid tidigare uthyrning kan detta finnas registrerat i Biluthyrarna Sveriges informationslista. Du nekas då att boka/hyra. Detsamma gäller om du har betalningsanmärkningar etc. Är du ej folkbokförd i Sverige alternativt skriven på en boxadress eller en poste restante adress krävs dubbla kreditkort för du ska få hyra.

För att få hyra måste giltigt körkort uppvisas för vår personal på stationen. Om körkortet är utfärdat i ett utomnordiskt land krävs även pass, EU-legitimation eller svensk ID handling som komplement. Observera att vi inte accepterar äldre typer av papperskörkort även om det är giltigt i hemlandet. Körkortet skall vara inplastat och uppfylla säkerhetskrav enligt EU-standard 2013 eller motsvarande.

To rent a car you must have a valide drivers license to show at the station. If the license is from a non-Nordic country a passport, European ID or Swedish ID is also required as a complement. Please note that we don´t accept older types of paper licenses even if it is valid in the home country. The license shall be plastic-coated and fullfill the requirements of the European standard 2013.

Hur tungt släp får man dra på B körkort?

I Transportstyrelsens släpvagnskalkylator kan du själv testa om du får dra en viss släpvagn eller husvagn med ditt fordon. Där framgår också vilken körkortsbehörighet du måste ha, samt hur tungt släpet får lastas.

I foldern ”Köra personbil eller lätt lastbil med släpvagn” framgår vilka körkortsbehörigheter som krävs i olika situationer.

Kan man hyra släp på IKEA?

Freetrailer gör det möjligt att låna ett gratis släp från IKEA, ICA, Beijer, 24Storage, Blomsterlandet och många fler. Med över 600 000 årliga utlåningar och fler än 350 upphämtningsplatser är vi Nordens största uthyrare av släpvagnar ... och det är helt gratis!

Vår app ger dig möjlighet att boka, hämta, låsa upp och lämna ett släp via din telefon! Du behöver alltså inte längre stå i kö på uthyrningsstället, få fysiska kvitton och en nyckel till släpet. Allt sköts via telefon: snabbt och enkelt.

1. Ladda ner Freetrailer-appen Appen visar närmaste tillgängliga Freetrailer. Boka enkelt eller hämta släpet direkt hos partnern med appen.

2. Hämta din Freetrailer – appen är nyckeln Vår 100 % självbetjänade gör det möjligt att plocka upp en Freetrailer helt utan fysisk kontakt.

Får man dra Biltrailer med B-körkort?

I Transportstyrelsens släpvagnskalkylator kan du själv testa om du får dra en viss släpvagn eller husvagn med ditt fordon. Där framgår också vilken körkortsbehörighet du måste ha, samt hur tungt släpet får lastas.

I foldern ”Köra personbil eller lätt lastbil med släpvagn” framgår vilka körkortsbehörigheter som krävs i olika situationer.

Hur fort får man köra med Biltrailer?

Olika typer av släp gör att du kan använda ditt fordon till många ändamål. Samtidigt är det viktigt att känna till vilka regler som gäller för släpvagnar, husvagnar och andra släp som kopplas efter bilen.

Använd släpvagnskalkylatorn för att ta reda på hur tung släpvagn eller husvagn du får dra.

Notera att det är skillnad mellan släpfordon och efterfordon. Ett efterfordon kan till exempel vara en skylift, kompressor eller ett annat fordon som dras efter bilen och som inte har last. Läs mer om efterfordon.

Hur mycket får man lasta på en Biltrailer?

Du har rätt att köra en personbil eller lätt lastbil med en totalvikt på högst 3 500 kilo. Du får dra en släpvagn som väger högst 750 kilo i totalvikt. Du får dra en släpvagn som väger mer än 750 kilo i totalvikt, förutsatt att bilens och släpvagnens sammanlagda totalvikt inte överstiger 3 500 kilo.

Du har rätt att köra en personbil eller lätt lastbil med en totalvikt av högst 3 500 kg. Du får dra en lätt släpvagn som väger högst 750 kg i totalvikt. Du får även dra släpvagnar som väger mer än 750 kg i totalvikt, förutsatt att bilens och släpvagnens sammanlagda totalvikt inte överstiger 3 500 kg.

När ett fordon ska transporteras på ett släp är det viktigt att fordonet säkras på rätt sätt. Det krävs fyra hjulspännare – en för varje hjul – och de ska spännas riktigt hårt med spännöglan så nära mitten av hjulet som möjligt.