:

Var hittar jag appen Alltid öppet?

Innehållsförteckning:

 1. Var hittar jag appen Alltid öppet?
 2. Hur fungerar Alltid öppet appen?
 3. Vad är Alltid öppet för app?
 4. Är Alltid öppet gratis?
 5. Varför kan jag inte logga in på Alltid öppet?
 6. Hur öppna appen?
 7. Hur uppdaterar jag Alltid öppet appen?
 8. Hur stänger jag en app?
 9. Hur uppdaterar jag Alltid öppet?
 10. Hur komma in på 1177 utan BankID?
 11. Hur gör man för att öppna en app?
 12. När uppdateras appar automatiskt?
 13. Vad händer om man sätter en app i viloläge?
 14. Vad händer om man stänger av Appaktiviteter i bakgrunden?
 15. Kan någon komma åt mitt BankID?

Var hittar jag appen Alltid öppet?

iPhone eller iPadGå in i App Store och sök på Alltid öppet. Du kan också ladda ner appen från App Store via itunes.apple.com

Android-telefon/surfplattaÖppna Play Butik och sök på Alltid öppet. Du kan också ladda ner appen från Google Play via play.google.com

Hur fungerar Alltid öppet appen?

Barn som är 12 år eller äldre rekommenderas vaccination mot covid-19. Läs här om hur du kan vaccinera dig!

Med Alltid öppet appen kan du boka tid för vaccinering mot covid-19. Du kan också enkelt möta vården via videomöte, på en tid och plats som passar dig. Flera av mottagningarna erbjuder även chatt.

Alltid Öppet är en vårdtjänst från Stockholms läns sjukvårdsområde, den erbjuds i form av en digital vård kanal.Man använder tjänsten via s.k. Alltid Öppet appen, för mobila enheter (smarta telefoner och surfplattor).

Du som kund kan boka dina vårdbesök via den digitala vägen genom att använda appen.Möjlighet till videomöten finns i appen samt tolkstöd för de behövande.

Vad är Alltid öppet för app?

Alltid öppet är Region Stockholms app för digitala vårdkontakter. Här kan du möta vården på ett sätt som passar dig, och på en tid som du själv väljer.

 • Så här laddar du ner appen
 • Så här går ett videomöte till
 • Träffa vårdpersonal i videomöte
 • Boka tid för videomöte eller fysiskt besök på mottagning
 • Avboka och omboka tid
 • Få kostnadsfri rådgivning via chatt
 • Förnya recept
 • Agera ombud för barn
 • Få personligt anpassad information från vården
 • Få elektronisk kallelse
 • Boka vaccination mot covid-19

Alltid öppet-appen är kostnadsfri och finns att ladda ner via App Store, Google Play och AppGallery.

Du loggar in säkert med BankID eller Freja eID Plus.

Om du är vårdnadshavare till barn under 13 år kan du vara ombud för barnet i Alltid öppet.

Då kan du hantera barnets ärenden, till exempel boka tider och få information från vården via appen. 

Du anmäler dig som ombud direkt i Alltid öppet-appen, via knappen "Agera ombud för ditt barn.

Är Alltid öppet gratis?

Barn som är 12 år eller äldre rekommenderas vaccination mot covid-19. Läs här om hur du kan vaccinera dig!

Med Alltid öppet appen kan du boka tid för vaccinering mot covid-19. Du kan också enkelt möta vården via videomöte, på en tid och plats som passar dig. Flera av mottagningarna erbjuder även chatt.

Alltid Öppet är en vårdtjänst från Stockholms läns sjukvårdsområde, den erbjuds i form av en digital vård kanal.Man använder tjänsten via s.k. Alltid Öppet appen, för mobila enheter (smarta telefoner och surfplattor).

Du som kund kan boka dina vårdbesök via den digitala vägen genom att använda appen.Möjlighet till videomöten finns i appen samt tolkstöd för de behövande.

Varför kan jag inte logga in på Alltid öppet?

Du är här:

Jag försöker logga in med e-legitimation men det fungerar inte. Vad kan vara fel?

Problem med inloggning kan bero på flera saker. Här kan du läsa om de vanligaste orsakerna och vad du kan göra åt dem.

Prova att logga in genom en annan webbläsare. Läs här vilka webbläsare vi stödjer.

Hur öppna appen?

Microsoft identifierade det här problemet under utvecklingsproblem 6619 och 67758.

Verktyget för att korrigera det här problemet är inte längre tillgängligt eftersom Microsoft inte längre stöder Fixit-verktyg.

Enligt Microsoft bör du använda Windows 10-felsökaren istället. Men för dem som inte kan öppna programmet Inställningar kan du ha svårt att komma åt Windows 10-felsökaren till att börja med.

Det här problemet är vanligast för personer som har uppgraderat till Windows 10 från ett tidigare Windows-operativsystem. (till exempel Windows 7, 8 eller 8.1)

Hur uppdaterar jag Alltid öppet appen?

Nyhet! Nu kan du genomföra videomöten med Folktandvården i Stockholm via Alltid Öppet.Med appen Alltid öppet kan du som patient boka Videomöte med Läkare, Tandläkare, Sjuksköterska, Barnmorskemottagningar, Ungdomsmottagningar och för psykosocialt stödsamtal. Alltid öppet ger också stöd för bokning av mottagningsbesök med Läkare, Sjuksköterska och möte för psykosocialt stöd hos Region Stockholm - Gotlands vårdverksamheter.

Hur stänger jag en app?

Att stänga appar på iPhone varierar något beroende på vilken iPhone-modell du använder. När du behöver stänga en app, särskilt när den inte beter sig, kan du ta följande guide.

Hur uppdaterar jag Alltid öppet?

När barnet fyller 16 år kan hen läsa sin egen journal genom att själv logga in på 1177.se med en e-legitimation. Hen kan boka tid och förnya recept.

För att logga in på 1177.se behövs en e-legitimation. Det kan vara bank-id eller Freja e-id. Den som inte kan eller vill ha en e-legitimation, kan hantera sina vårdärenden via telefon med mottagningen.

När barnet fyller 16 år kan du som vårdnadshavare inte längre se barnets journal. Då är det bara barnet själv som kan göra det.

Hur komma in på 1177 utan BankID?

När barnet fyller 16 år kan hen läsa sin egen journal genom att själv logga in på 1177.se med en e-legitimation. Hen kan boka tid och förnya recept.

För att logga in på 1177.se behövs en e-legitimation. Det kan vara bank-id eller Freja e-id. Den som inte kan eller vill ha en e-legitimation, kan hantera sina vårdärenden via telefon med mottagningen.

När barnet fyller 16 år kan du som vårdnadshavare inte längre se barnets journal. Då är det bara barnet själv som kan göra det.

Hur gör man för att öppna en app?

Om en app inte svarar eller verkar ha låst sig kan du stänga den och sedan öppna den igen.

Du ska endast stänga en app om den inte svarar. Hur du stänger en app beror på vilken typ av enhet du har. Leta reda på din iPhone- eller iPod touch-modell nedan och följ sedan stegen. Du kan också läsa om hur du stänger en app på din iPad.

 

 

När uppdateras appar automatiskt?

På din iPhone och iPad uppdateras appar som du hämtar från App Store automatiskt som standard. Men om det uppstår ett problem kan du uppdatera en app manuellt.

Vad händer om man sätter en app i viloläge?

Tillskott i Androids källkod indikerar att plattformen kommer kunna få appar som inte används att gå i en slags ide. Utöver att de oanvända apparna inte körs i bakgrunden eller kan inverka på batteritiden ska de även ta upp mindre lagringsutrymme.

Sannolikt försätts appar i viloläge automatiskt efter en längre tids inaktivitet, eller så visas en dialogruta så att användaren får avgöra saken själv. Koden nämner specifikt att de slumrande apparnas lagring kommer optimeras.

Detta ser bland annat ut att innebära att apparnas cache rensas. För att det ska göra skillnad behöver dock appen ha använts aktivt vid någon tidpunkt. Finessen blir eventuellt del av Android 12. Google förväntas släppa en förhandsversion av systemet nu under våren.

Vad händer om man stänger av Appaktiviteter i bakgrunden?

 • Håll aldrig telefonen bredvid huvudet. Den ska vara minst 2 cm från din kropp. Använd kabelburna handsfree eller headset-hörlurar.
 • Stäng av telefonen eller sätt den alltid i flygplansläge om du inte behöver vara nåbar.
 • Ladda ner video- och ljudfiler i förväg och titta/lyssna i offline-/flygplansläge.
 • Om du måste vara nåbar, stäng av mobildata, Wi-Fi (WLAN) och Bluetooth. Använd vanlig samtalsanslutning. Då avger telefonen mindre strålning.
 • Gravida kvinnor bör undvika att använda telefonen och även försöka undvika områden med höga strålningsnivåer. Om telefonen eller den bärbara datorn hålls över magen kan fostrets hjärna som är under utveckling, befinna sig direkt under antennen. Inte bra.
 • Försök att begränsa barnens mobilanvändning så mycket som möjligt. Barn under 16 år bör endast använda sina telefoner i nödsituationer, enligt Wiens Läkarsällskap.
 • Undvik 5G-telefoner. De har ett frekvensområde på 3,3-3,8 GHz. Om det är möjligt kan du ställa in telefonen så att den använder 3G-läget. Då avger den vanligtvis mindre strålning.

Apparaten ska inte pressas mot huvudet eller hållas mot kroppen, då tillverkarna varnar om det i bruksanvisningarna. Vi rekommenderar att du använder mobilen tillsammans med hörlurar med luftslang (air-tube handsfree). Alternativt bör du använda mobilens högtalarfunktion, och ha mobilen på bordet under samtalet.

Om du väljer att skaffa en smartklocka, kontrollera att det går att stänga av bluetooth. På vissa smartklockor går det inte alls att stänga av bluetooth. Vissa gps-smartklockor avger mycket hög mobilstrålning. I app-inställningarna kan det gå att välja hur ofta signaler ska sändas. Välj att signalerna sänds så sällan som möjligt. Vissa smartklockor strålar hela tiden och vissa strålar endast ”vid behov”. Sov helst utan klocka på armen, för att undvika onödig strålning. Vi rekommenderar inte att ha igång trådlösa funktioner på klockan samtidigt som klockan är på armen. Håll avstånd!

Klockradior med strömkabel avger höga magnetfält. Väckarklockor med lysande display avger höga elfält och transienter p.g.a. transformatorn (klimpen) på strömkabeln. Om du använder någon av dessa, placera dem på avstånd från sovplatsen.

En uppdragbar eller batteridriven klocka är bäst. Om du är känslig för ljud, kontrollera innan köpet att klockan inte tickar. Vissa digitala klockor pipar då man trycker på lamp-knappen.

En internet-anslutning via mokkula strålar så starkt, att det finns orsak att hålla det så långt borta som möjligt från användaren och från enheterna som denne använder. Det kan göras genom att använda en lång, minst 5 meters USB-förlängningskabel.

Anslut mokkula till USB-förlängningskabeln och förlängningskabeln till din enhet (dator, surfplatta etc.). Flytta mokkula så långt bort från användaren som möjligt.

På många ställen är en 3G-anslutning mindre strålande än en 4G/5G-anslutning, så det är en bra idé att välja 3G som anslutningsmetod för din mokkula eller trådlösa router i enhetsinställningarna när det är tillgängligt. Tyvärr håller dock 3G-nätverket på att fasas ut helt och hållet.

Tysklands Strålskyddsmyndighet (Bundesamt für Strahlenschutz) rekommenderar att Wi-Fi-routrar i skolor hålls utanför klassrummen. Flera tiotals studier visar redan att Wi-Fi-exponering orsakar oxidativ stress och därför är försiktighet viktigt. Eftersom skolor ofta använder läsplattor blir det en tvångsbestrålning av skolelever och deras hälsa skadas på lång sikt. Läs mera här: Wi-Fi Varning rektorer.

En butiksköpt Wi-Fi-router har ofta en effekt på 100 %, men om den ställs in på 10 % så fungerar den ofta bra även på denna lägre effektnivå, vilket även sparar energi. Du kan också installera en avstängningsknapp (i skolklasser) eller en timer på Wi-Fi-routern, som automatiskt stänger av enheten (i hemmen). Detta rekommenderas av myndigheterna i Frankrike och Ryssland.

I hemmen rekommenderar vi starkt att du stänger av Wi-Fi-routern på natten, för sömnkvaliteten (Wi-Fi producerar kontinuerligt en 10 Hz-beacon/SSID-signal). En timer kan sättas vid eluttaget så att routern stängs av automatiskt till natten. Vi rekommenderar att du använder ett lokalt nätverk med Ethernet-kabel i stället för Wi-Fi. Kom ihåg att stänga av Wi-Fi både på routern och på datorn/surfplattan.

Vi rekommenderar att mobilens Bluetooth-hörlurar hålls i örat endast under samtalet. Vi rekommenderar inte Bluetooth-hörlurar för långvarig musiklyssning, eftersom mikrovågsbelastningen i hjärnan är hög. Hjärnans mikrovågsbelastning från AirPods-liknande trådlösa hörlurar intryckta i öronkanalen, är ännu högre än från vissa mobiltelefonmodeller. Använd hellre kabelburna hörlurar.

Det går även enkelt att ansluta en ljudkabel till en musikhögtalare, så behövs ej Bluetooth. Om din mobil saknar aux-uttag så finns det aux-adapter för ljudkabel.

Om du använder en bärbar dator (laptop) rekommenderar vi ett externt USB-tangentbord, en extern USB-mus och en extern bildskärm. Flera bärbara datormodeller har nämligen ett starkt pulserande magnetfält från datorns tangentbord, som ligger precis under fingertopparna. Det kan vara stor skillnad om du/dina händer/kropp/huvud är (minst) 1 meter borta från apparaten. Laptop orsakar a) magnetfält b) elektriska fält c) transienter d) i vissa modeller även mikrovågor (utan att Wi-Fi eller Bluetooth är aktiva). Många människor får huvudvärk, hudproblem osv. om de sitter i närheten av laptop. Vissa laptop-modeller ”läcker” mycket. Exposure to Electromagnetic Fields From Laptop Use of “Laptop” Computers.

På samma sätt utsätter en bärbar dator i famnen, användarens mittkropp och könsorgan för en hög belastning av magnetfält och mikrovågor (i synnerhet om Wi-Fi, mobildata och Bluetooth är påslagna).

Använd dator / bärbar dator / surfplatta via en Ethernet-kabel. Ethernet-adaptrar som är lämpliga för olika USB-portar är tillgängliga om enheten inte har en Ethernet-kabelanslutning. Stäng av Wi-Fi och Bluetooth.

Kan någon komma åt mitt BankID?

Lyckligtvis går det att förebygga den här typen av brott. Här följer några matnyttiga tips för att stoppa ID-kapning innan skadan är skedd:

På Facebook och andra sociala medier är det enkelt att skapa en falsk identitet. Nyligen fick en privatperson kontot länsat efter att ha lämnat ut sina personuppgifter till en sida som uppgav sig för att vara Skatteverket. Bedragare har också för vana att skapa falska privatkonton, där de lurar av personens vänner känsliga uppgifter.